Koupání miminka je jeden z nejdůležitějších rituálů, které si mohou rodiče se svým miminkem vytvořit. Něžný hlas a laskavé slovo, které posílí pouto mezi vámi a miminkem. S citlivým přístupem, správnými produkty a láskou může být každé koupání nezapomenutelným a krásným zážitkem pro vás a vaše miminko.
V tomto článku se podíváme na několik klíčových aspektů koupání miminka, od frekvence až po volbu vhodných produktů.
Jak často koupat miminko?
Spousta rodičů si klade otázku, jak často by měli koupat své miminko. Obecně platí, že novorozenci nemusí být koupani každý den. V porodnici bývá doporučováno, abyste své miminko koupali denně a to právě z důvodu pravidelného režimu, kdy se miminko zklidní a připraví na noční spánek. V dnešní době pediatři a kožní lékaři doporučují koupat děťátko 2-3krát týdně, zejména pokud je pokožka miminka citlivá. Na kůži miminka se nachází velmi slabá vrstva ochranného filmu, při každé koupeli se tento film smyje a kvůli tomu je dětská pokožka náchylnější. Koupání každý den může vysušit kůži a častěji se u těchto dětí vyskytuje kojenecký ekzém, hlavně u miminek co mají citlivou pokožku nebo predispozice k alergiím a ekzémům ze strany rodičů.
POZOR: Neznamená to, že miminko se nesmí omývat. Ve dnech, kdy miminko nebudete koupat je důležité jim správně otřít záhyby pod krčkem, podpaží, zadeček, stehýnka a další místa, abyste předešli opruzeninám. Vhodné je použít čistou vlažnou vodu a otírat žínkou, houbičkou nebo Perlanem.
Důležitý faktor pro pohodlí a bezpečnost je TEPLOTA
Voda by měla být teplá, nikoliv horká. Doporučená teplota vody pro koupání miminka se pohybuje kolem 37 °C. Je vždy lepší a bezpečnější používat teploměr do vody, aby se zajistilo, že teplota je přesně nastavena. Teplotu vody neodhadujte jen tak a to hlavně v začátcích.
Teplota vzduchu by měla být okolo 24 až 25 stupňů, aby miminku během koupání nebyla zima.
V čem koupat miminko?
Pokud chcete koupat v klasické vaně, doporučujeme pořídit látkové lehátko do vany, pro lepší manipulaci a pohodlí. Jedinou nevýhodou v této variantě je vyšší spotřeba vody a je potřeba dbát na zvýšenou hygienu v koupelně.
Vaničky, kýble pro miminka jsou sice populární volbou, protože poskytují bezpečné a pohodlné prostředí, kdy se nemusíte k miminku ohýbat, ale neumožňují děťátkům větší prostor pro volný pohyb nožiček, který jim ve vodě pomáhá ulevit od koliky a prdíků. Vybírejte pozorně produkty s antiskluzovým povrchem a ergonomickým tvarem, který poskytuje oporu pro miminko.
Voda by měla být napuštěna do výšky 10-15 cm.
Přípravky pro koupání Vašeho miminka
V prvních měsících života opravdu není potřeba používat žádné kosmetické přípravky. Po koupeli postačí miminko důkladně osušit, my používáme mušelínové nebo bambusové plenky. Pokožku následně namažte šetrným dětským olejíčkem. Pro miminka starší 3 měsíců můžete zařadit dětské mýdlo a šampon. Při volbě přípravků je důležité vybírat ty, které jsou šetrné k citlivé pokožce novorozenců. Přírodní a hypoalergenní produkty jsou také skvělým způsobem, jak minimalizovat rizika podráždění, někdy méně je více.
Shrnutí a postup koupele Vašeho miminka
Důležitá je příprava a tu bychom nepodcenili, než začnete s koupáním, zapojte tatínka, sourozence nebo prarodiče do přípravy potřebných věcí ke koupání. Miminko nesmíte nechat ve vaničce o samotě, mějte připravené nezbytnosti při ruce.
- Vanička nebo lehátko do vany
- Teploměr do vany
- Houbička nebo žínka
- Ručník nebo látková plena
- Případně dětské přípravky
Pokud máte vše připraveno je ten správný čas na koupel. Při umývání postupujte od hlavičky až po nožičky, pokožku spíše masírujte, hlaďte, namísto dření. Délka koupání se doporučuje 5-10 minut. Jakmile si ji společně užijete, zabalte jej do pleny nebo ručníku a můžete pokračovat ve večerní péči a oblékání.